Tu główną uwagę zwraca się na to, by pacjent miał piękny, pełen blasku uśmiech. Zmieniamy, więc kształt i kolor zębów. Współczesna stomatologia estetyczna to połączenie zabiegów z różnych działów – głównie stomatologii zachowawczej, protetyki i ortodoncji.

Przykładowe zabiegi to:

 • Wybielanie zębów

  Obecnie są różne systemy. Od wybielania zębów przez samego pacjenta w domu, poprzez wybielanie kombinowane /1,2 spotkania w gabinecie potem 4,5 dni w domu/ do systemu stosowanego wyłącznie przez lekarza stomatologa w gabinecie.

  Efekty wybielania nie tylko zależą od systemu, ale też od tego, na jakim tle pacjent ma przebarwienia i od podatności zębów na preparat wybielający. Wybielamy zarówno zęby żywe i zdrowe jak i martwe, bardzo przebarwione po leczeniu kanałowym.

  Zmianę koloru zęba możemy też osiągnąć stosując zabiegi kosmetyczno-profilaktyczne np. scaling /usunięcie kamienia nazębnego/ i polishing /zbiegi mające na celu usunięcie osadu nazębnego takie jak piaskowanie i polerowanie zębów/.

 • Licówki

  Mogą być kompozytowe i porcelanowe. Porcelanowe zawsze wykonuje technik w pracowni protetycznej na podstawie pobranego wycisku.

  Gwarantują one najlepszy efekt estetyczny i są najtrwalsze.

 • Korony kosmetyczne

  Te wykonujemy, gdy nie możemy posłużyć się metodami opisanymi poprzednio. Ma to miejsce, gdy doszło do dużego zniszczenia zęba, należy wykonać bardzo dużą korektę kształtu, doszło do znacznego złamania zęba itp.

  Korony kosmetyczne to głównie korony porcelanowe. Nie różnią się od zębów pacjenta, nie przebarwiają się i służą przez wiele lat. Mogą być wykonane na podbudowie metalowej np. stali szlachetnej, złocie, srebro-palladzie jak też mogą być wykonane bez podbudowy metalowej. Takie korony to korony pełnoceramiczne, które zastosowane z odpowiednimi wkładami koronowo-korzeniowymi gwarantują najwyższą estetykę.

 • Wkłady Inlay-onlay

  Są to estetyczne wypełnienia w zębach przedtrzonowych i trzonowych wykonane w laboratorium protetycznym. Nieograniczony czas pracy nad wkładem pozwala dopracować każdy szczegół anatomiczny. Ta metoda odbudowy zębów daje doskonałą estetykę i najwyższą trwałość.