Jest to dział stomatologii, który zajmuje się zapobieganiem chorób, zarówno zębów jak i tkanek przyzębia. Do zabiegów z zakresu profilaktyki możemy zaliczyć:
- Lakierowanie zębów jest to zabieg polegający na pokryciu powierzchni zębów lakierem fluorkowym, co zapewnia długotrwałe działanie fluoru na szkliwo zębów od kilku godzin do kilku dni. Lakierowanie stosuje się jako profilaktykę próchnicy całego uzębienia, w leczeniu próchnicy początkowej i odwapnień szkliwa, zabezpieczeniu przed próchnicą wtórną brzegów ubytków, w znoszeniu nadwrażliwości szyjek zębów po skalingu itp. Lakierowanie stosuje się zazwyczaj dwa razy w roku ( co 6 miesięcy), a u osób wysokim ryzykiem próchnicy cztery razy w roku ( co 3 miesiące ).
- Lakowanie zębów jest to wypełnianie miejsc o szczególnej podatności na próchnicę (bruzd, szczelin), materiałem tzw. lakiem szczelinowym. Jest to materiał, który mechanicznie zamyka bruzdy i szczeliny, a jego efekt profilaktyczny polega na wydzielaniu fluoru.
- Lapisowanie (impregnacja) zębów mlecznych impregnacja ma na celu przesycenie próchnicowo zmienionych tkanek zęba środkami chemicznymi działającymi bakteriobójczo i mineralizująco, co powoduje utwardzenie uprzednio rozmiękłych mas. Impregnowane powierzchnie zęba zmieniają barwę na ciemną. Zabiegi impregnacji należy wykonywać seriami pięć spotkań w odstępach tygodniowych co trzy miesiące.
- Fluoryzacja zębów jest to zabieg mający na celu wzmocnienie zębów i zmniejszenie ich podatności na próchnicę. Zbieg ten polega na dostarczaniu do zębów fluoru drogą endogenną lub egzogenną. Fluoryzacja endogenna (ogólnoustrojowa) polega na przyjmowaniu fluoru z wodą, produktami żywnościowymi oraz w tabletkach lub kroplach. Fluoryzacja egzogenna (miejscowa, zwana kontaktową) polega na wcieraniu, pędzlowaniu lub szczotkowaniu zębów związkami fluoru, stosowaniu płukanek i past do zębów zawierających fluor oraz lakierów.